Historie klubu

Historie hamerského golfu

Správné místo pro golf

Všechno začalo pod Veselým kopcem na jaře L.P. 1994. Tehdy v údolí Chrudimky, mezi Svobodnými Hamry a Dřevíkovem, vzlétly první golfové míčky „na zkoušku“. Bylo  u toho pět pražských golfistů. Odpalovali na čerstvě posekané louce a mířili na místa, kde se míčky daly najít. Kouzlo vysokých drah svištících bílých míčů se prolnulo s kouzlem zelených lesů. A v tichu po dopadech míčků bylo cítit: tady je to správné místo pro golf!

Sudičky a projektanti hřiště

Následných konzultací v terénu se zúčastnili zkušení golfisté: m.j. místopředseda České golfové federace (ČGF) Prokop Sedlák, nestor karlovarského golfu Karel Collino a golfový architekt Jiří Velden. V jeho atelieru vznikly první studie hamerského hřiště - devíti i osmnáctijamková varianta. Koncem roku 1995 byl založen Golf & Country Club Svobodné Hamry (GCCSH) -  jako první golfový klub v Pardubickém kraji a čtrnáctý v České republice. V r. 1996 byl GCCSH přijat za člena ČGF. Dnes je jedním ze 170 klubů v ČR a má jedno z nejkrásnějších a technicky nejnáročnějších přírodních hřišť. Hrají se zde prestižní turnaje např. II. Ligy, pohár klubů družstev, kvalifikace družstev mládeže pro mistrovství republiky a Regionální Tour.

Koncepce a charakteristika hřiště

Autorem stávající koncepce je první prezident klubu Ferdinand Peroutka. Výstavba hřiště byla financována výhradně z prostředků členů klubu. Velkoryse pojaté přírodní hřiště v nadmořské výšce 540 m je  citlivě zasazeno do 2. a 3. zóny CHKO Žďárské vrchy.  Celkovou délkou 5952 m ze žlutých značek patří k nejdelším v ČR. Kompletní devítka byla ČGF znormována na podzim 1999 podle USGA Course Rating na par 72 a přenormována v r. 2002 a 2011. V rámci posledního normování byla přidána nová jamka č. 9 (uzavřena bývalá sedmička) a změněno pořadí jamek 7 – 9. Na podzim 2006 byl za pomoci sponzora vybudován automatický zavlažovací systém všech jamkovišť a odpališť. Třicetihektarový areál uprostřed smrkových a březových lesů GCCSH využívá na základě nájemní smlouvy uzavřené na 50 let. Klubovnu a driving range GCCSH využívá podle dohody s jejich majiteli.

Spolupráce s kluby

Golfový klub GCCSH funguje jako občanské sdružení, je financován  z prostředků svých  členů a z provozu hřiště. V současné době má 617 členů, z toho více než dvě třetiny hráčů s hendikepem, který jim umožňuje hrát na všech hřištích v ČR i ve světě. V  roce 2004 navázal vzájemně výhodnou  sportovní a společenskou spolupráci s  Ringhoffer Golf Clubem ve Štiříně u Prahy. Členové obou klubů mají bezplatně k dispozici dvě devítijamková hřiště s kompletním příslušenstvím. Hráči GCCSH  využívají i recipročních slev na 20 golfových hřištích dalších klubů v ČR. GCCSH má své cvičitele, kteří jsou oprávněni zájemce o golf teoreticky i prakticky připravit ke zkoušce ze základní golfové způsobilosti a k získání handikepu 54.

Starý a nový rekord

Mistrovského počtu úderů – 72 na 18 jamek - dosáhl 17.7. 2004 na staré devítce Skot Graeme Smith. Smithův výkon vyrovnal o měsíc později prezident Ringhoffer Golf Clubu Libor Šticha. Smithův rekord hřiště vydržel až do roku 2009, kdy ho výkonem 69 úderů překonal mladý hamerský hráč Jakub Sýs. Od té doby byl rekord hřiště několikrát vyrovnán, ale ani jednou překonán. Nový rekord nové devítky se očekává v průběhu 2012.

Sportovní výsledky, mládež a mistři klubu

Nejvýše se dostaly golfistky GCCSH, které se v r. 2010 probojovaly do I. ligy ČGF a v r. 2011 svou účast obhájily. Muži nadále bojují ve II. lize ČGF. Bedřich Petráň III. (hcp 1,0) se zabydlel v české amatérské špičce, v r. 2011 obsadil 36. místo v žebříčku mužů ČGF. V r. 2011 jsme poprvé porazili v meziklubovém utkání Ringhoffer Golf Club. Mladí hráči se připravují pod odborným  vedením cvičitelů již od r. 2003 a pravidelně se zúčastňují  soutěží na domácím i cizích hřištích. V současnosti patří k nejmladším nadějím klubu David Kšír, Silvie Bílková, Lukáš Stehlík a Viktor Nekut. Mezi mistry na rány a na jamky se nejčastěji objevovala jména Honzy Peroutky (6 titulů), Martiny Vandasové (5 titulů) Míši Valáškové (4 tituly) a  Jindry Jiroutka (3 tituly). Od roku 2007 se v čele hráčů GCCSH objevuje Béďa Petráň III., který se stal mistrem klubu i v letech 2010 a 2011. V ženách se na prvních místech umisťují také Kateřina Řeháková a Hana Peroutková.

Osmnáctka – hudba budoucnosti

Valná hromada klubu v r. 2004 rozhodla o dostavbě a rozšíření hřiště na 18 jamek. Byl proveden nákup a kompletace pozemků pro rozšíření hřiště a v současnosti probíhá jednání o začlenění těchto pozemků do území sportu a rekreace.  Jedna dráha příští osmnáctky včetně jamkoviště je už kompletně hotová.

Ferdinand Peroutka, únor 2012