Historie hamerského golfu

Správné místo pro golf

Všechno začalo pod Veselým kopcem na jaře L.P. 1994. Tehdy v údolí Chrudimky, mezi Svobodnými Hamry a Dřevíkovem, vzlétly první golfové míčky „na zkoušku“. Bylo  u toho pět pražských golfistů. Odpalovali na čerstvě posekané louce a mířili na místa, kde se míčky daly najít. Kouzlo vysokých drah svištících bílých míčů se prolnulo s kouzlem zelených lesů. A v tichu po dopadech míčků bylo cítit: tady je to správné místo pro golf!

Sudičky a projektanti hřiště

Následných konzultací v terénu se zúčastnili zkušení golfisté: m.j. místopředseda České golfové federace (ČGF) Prokop Sedlák, nestor karlovarského golfu Karel Collino a golfový architekt Jiří Velden. V jeho atelieru vznikly první studie hamerského hřiště - devíti i osmnáctijamková varianta. Koncem roku 1995 byl založen Golf & Country Club Svobodné Hamry (GCCSH) -  jako první golfový klub v Pardubickém kraji a čtrnáctý v České republice. V r. 1996 byl GCCSH přijat za člena ČGF. Dnes je jedním ze 170 klubů v ČR a má jedno z nejkrásnějších a technicky nejnáročnějších přírodních hřišť. Hrají se zde prestižní turnaje např. II. Ligy, pohár klubů družstev, kvalifikace družstev mládeže pro mistrovství republiky a Regionální Tour.

Koncepce a charakteristika hřiště

Autorem stávající koncepce je první prezident klubu Ferdinand Peroutka. Výstavba hřiště byla financována výhradně z prostředků členů klubu. Velkoryse pojaté přírodní hřiště v nadmořské výšce 540 m je  citlivě zasazeno do 2. a 3. zóny CHKO Žďárské vrchy.  Celkovou délkou 5952 m ze žlutých značek patří k nejdelším v ČR. Kompletní devítka byla ČGF znormována na podzim 1999 podle USGA Course Rating na par 72 a přenormována v r. 2002 a 2011. V rámci posledního normování byla přidána nová jamka č. 9 (uzavřena bývalá sedmička) a změněno pořadí jamek 7 – 9. Na podzim 2006 byl za pomoci sponzora vybudován automatický zavlažovací systém všech jamkovišť a odpališť. V roce 2017 pak došlo k doplnění závlah na vybraných drahách. Třicetihektarový areál uprostřed smrkových a březových lesů GCCSH využívá na základě nájemní smlouvy uzavřené na 50 let. Klubovnu a driving range GCCSH využívá podle dohody s jejich majiteli.

Spolupráce s kluby

Golfový klub GCCSH funguje jako občanské sdružení, je financován z prostředků svých  členů a z provozu hřiště. V současné době má cca 300 členů, z toho více než dvě třetiny hráčů s hendikepem, který jim umožňuje hrát na všech hřištích v ČR i ve světě. Hráči GCCSH využívají  široké palety recipročních slev na mnoha golfových hřištích dalších klubů v ČR, aktuální reciprocity si můžete prohlédnout ZDE. Náš klub má také své trenéry, kteří jsou oprávněni zájemce o golf teoreticky i prakticky připravit ke zkoušce ze základní golfové způsobilosti a k získání základního handicapu 54.